Стъклопакета е важна съставна част от прозорците. Той заема около 80% от площта им и на практика оказва съществено значение за постигане на добра звуко- и топлоизолация в дома. Той е херметична конструкция, състояща се от две или повече стъкла, разделени с дистанционер.
Стъклопакет
Стъклопакетът
Стъклопакетът е конструкция, която е херметически затворена и има две или повече стъкла, които са отделени с помощта на различни по размери дистанционери. В голяма част от случаите заемат близо 80% от цялата площ на прозореца, което е причината да изберете възможно най-добре съобразения стъклопакет, който да отговаря на съответните изисквания на индивидуалните предпочитания.
Топлоизолацията на даден стъклопакет зависи от:
• разстоянието между отделните стъкла – след 18 – 24 мм не води до съществено подобряване;
• дебелината на стъклопакета – в малка степен;
• тип на стъклото и пълнежа между стъклата.
Чрез използване на едно топлозащитно стъкло термоизолацията се подобрява значително. Ако освен това въздухът във вътрешността на стъклопакета се замени с благороден газ, който има по – ниска топлопроводимост от въздуха, то термоизолацията още повече се подобрява.
Звукоизолацията се определя от следните параметри:
• тегло на стъклата – колкото по-тежко е стъклото, толкова по-висока е степента на звукоизолация.
• пълнене с газ – значително повишава нивото на звукоизолацията
• коравина на стъклото – колкото е по-еластично стъклото, толкова по-висока е стойността на звукоизолацията. Чрез слепване на отделни стъкла посредством разливна смола се комбинира голямо тегло на стъклото с по-малка коравина.
Основно значение на стъклопакета е да осигури максимално благоприятни и безопасни условия на живот в остъклените помещения чрез своите шумо- и топлоизолационни качества, както и чрез регулирането на преминаващата през него слънчева светлина. Степента на топлоизолация и шумоизолация зависи от вида на стъклото, неговата дебелина и разстоянието между стъклата Стандартният стъклопакет, който се използва при PVC профилни системи и при алуминиеви прозоречни системи е със ширина 24 мм, като се състои от две флоатни стъкла, всяко от по 4 мм.
Във връзка с енергийната ефективност все повече се обръща внимание освен на икономията, така и върху качеството на живот и подобряване на бита с нововъведенията в стъклопроизводството. Темата за функциите на остъкляването се явява отговор на нарастващия интерес от страна на потребителите. В основата на остъкляването на всяка една сграда стоят няколко аспекта, а именно:
• Термална изолация
• Соларен и светлинен контрол
• Акустична изолация
• Сигурност и безопасност
• Архитектура и декорация
Проучванията доказват, че загубите на топлина през прозорците са 41%.
От тук можем да формулираме и един от основните проблеми за подобряването на термалния контрол във всеки дом, а именно правилния избор на стъкла. Тези стъкла при правилна комбинация в стъклопакет намаляват топлинните загуби през зимата и спомагат за намаляване на разходите за охлаждане през лятото.
Характеристики
• ефективна топлоизолация – стойността на U – коефициента може да бъде значително намалена, а използването на газ аргон за запълване, повишава този ефект.
• защита от нежеланите ефекти на слънцето – чрез използване на слънцезащитни стъкла
• шумоизолация
• предпазване от инциденти в дома и на работното място.
Съществуват няколко вида стъклопакет в зависимост от броя стъкла
-
- двойни(еднокамерни)
-
- тройни(двукамерни)
Най-предлаганият стъклопакет до момента е двойният, а разстоянието между стъклата при него е 16 мм, а използваното стъкло е обикновено бяло. Термоизолационните характеристики при този вид стъклопакети не са толкова добри, поради което често срещано е образуването на конденз.
В сравнение със стените, преносът на енергия при стъклопакетите, която е под формата на инфрачервени лъчи, е много по-голям – близо 50% от цялата енергия. По тази причина съществуват и така наречените нискоемисийни стъкла или K-стъкла, които подобряват коефициента на топлопреминаване, а специалното им покритие възпрепятства радиационните лъчи. В сравнение с традиционния стъклопакет с обикновено бяло стъкло, двойният стъклопакет с аргонов пълнеж и нискоемисийно стъкло ще Ви осигури много по-добра изолация.
Ефектът от поставените стъклопакети е различен, в зависимост от използвания вид стъкло. Най-важното разбира се, е вашата дограма в комбинация със стъклопакета да доведат до изграждането на един топъл и приятен за живеене дом.
Видове стъкла
Флоатно
Флоатно – подходящо за употреба в строителството, обзавеждането, и всички други приложения, които изискват неутрално прозрачно стъкло.
Цветно
Цветно – обемно оцветено в масата си флоатно стъкло в различни цветове. Чрез него се постига основно ниво на слънчев контрол. Освен в строителството се използва и в интериора, в производството на мебели, за преградни стени и др.
- стандартни цветове: зелено, сиво, бронзе, синьо, розово;
- стандартни дебелини: от 4 до 10мм;
Слънцезащитно
Слънцезащитно – качествата му са от максимална полза за фасадно остъкляване. Най – масово приложение намира при търговски обекти, образователни, индустриални и модерни жилищни сгради, хотели и др.
Характеристики:
- ефективно контролира трансмисията на слънчевата енергия
- цветове с разнообразна рефлекция и отличен декориращ ефект
- отлично прикриване на вътрешни обекти и структури
- оптимални коефициенти за светлопропускливост и светлоотражателност
- намалява преминаването на ултравиолетовите лъчи
- стандартни цветове: класик, сиво, синьо, зелено, розово
- стандартни дебелини: 4, 5, 6мм.
Енергоспестяващо /нискоемисийно/
Енергоспестяващо /нискоемисийно/ – разграничават се по вида на покритие:
- твърдо покритие – подлежи на всякаква обработка, включително ръчна
- меко покритие – има по – добър коефициент за топлопроводимост, но при него е възможна само машинна обработка
Характеристики:
- Намаляване разхода на енергия – През зимата този вид стъкло позволява безпрепяственото проникване на слънчевата топлина в помещението, като същевременно рефлектира навътре инфрачервената емисия, отделена от отоплителните и домакинските уреди. По този начин се гарантират минимални топлинни загуби и ефективността на затопляне е увеличена многократно. През летния период нискоемисийното стъкло има свойството да блокира нежеланите излъчвания на дълговълновата топлина идваща отвън, което улеснява охлаждането на помещението.
- Температурата на повърхността на енергоспестяващото стъкло е максимално близка до стайната, което намалява ефекта на студена зона около прозореца и риска от конденз.
- Блокиране на голяма част от ултравиолетовите слънчеви лъчи.
- Стандартни дебелини: 4 и 6мм.
Анти - рефлектно
Анти – рефлектно – предназначено за витрини и фасади на търговски сгради, информационни пана, рамки на картини, фотографии и други места, където е необходима невидима преграда. Благодарение на покритието си, отражението и блясъка на стъклото е намалено с почти 100% и е почти невидимо.
Характеристики:
- Предотвратява огледалния ефект, като отразява по – малко от 0,5%
- Няма отклонение в цвета при трансмисията
- Трайно и твърдо покритие
- Възможност за ламиниране и закаляване
- Използва се за стъклопакети
- Стандартни дебелини: от 3 до 12мм.
Стъкла със специално предназначение:
Стъкла със специално предназначение:
- Ламинирано стъкло – предлагат по – добра защита при земетресение или силна буря, тъй като фрагментите не се разпадат. Освен това PVB – слоят има свойството да спира звуковите вълни. Използва се при сгради за защита от влизане с взлом, нахлуване или обир.
- Противозломно стъкло – подходящо решение за сигурност и безопасност, комбинирани с висока доза естетика.
- Бронирано стъкло – основната му функция е да предотврати преминаването на куршуми или части от тях през него. PVB – слоят не позволява разпадането на стъклото на фрагменти, което го прави подходящо за защита на персонала в банки и обменни бюра.
- Темперирано стъкло – предлага безопасност и по – голяма механична здравина, и е най – подходящо за стъклени врати, витрини, вертикални прозорци, преградни стени и др.
- Огнеупорни стъкла – притежава способността да спира пламъците, дима и горещите газове, в рамките на одобрената класификация за време: 30; 60; 90; 120 мин.
PVC Дистанционери SWISSPACER
Какво представлява дистанционера?
По ръбовете на стъклопакета на вашия прозорец се намира дистанционерът – дълга сребриста лента между стъклата и рамката на прозореца. Той разделя двете стъкла и същевременно свързва стъклената част с рамката на прозореца. Празнината между стъклата в стъклопакета, запълнена с инертен газ или въздух, е ключов фактор за ефективната изолация на прозореца. Дистанционерът обаче създава линеен термо-мост със значителна дължина в рамките на прозореца.
Стандартно се изработват от алуминий или стомана. Kогато обаче се използват метални профили за дистанционери, известна част от топлината в помещението изтича през тях навън, а студът се промъка оттам в дома ви. Намаляват се ползите от остъкляването, което от своя страна води до появата на конденз.
Какво е „топъл край”?
Tерминът „топъл край” (кант) описва дистанционерите с подобрени топлоизолационни параметри, които са иновативно решение в прехода от конвенционалния двоен стъклопакет към енергоефективното остъкляване. Топлият кант се постига най-ефективно с иновативния дистанционер SGG SWISSPACER, направен от високо изолационна пластмаса.
ПРЕДИМСТВА НА ДИСТАНЦИОНЕР SWISSPACER:
По-добра топлоизолация:
Усъвършенстваният дистанционер SWISSPACER превъзхожда в оптимизираната си устойчивост на топлинно предаване. Неговият коефициент на предаване на топлина е значително по-нисък от този на алуминиеви дистанционери и позволява да намалите разходите си за отопление с до 5%.
По-висок комфорт:
Благодарение на изключителните си изолационни характеристики SWISSPACER поддържа по-висока температура по ръба на стъклата, което значително намалява риска от образуване на конденз. Това, от своя страна, намалява натрупването на вредни плесени и мухъл по прозореца. По-високите температури по ръба на стъклото излъчват по-малко студенина, осигурявайки повече комфорт в помещението и здравословен вътрешен климат. Намаляването на конденза е свързано и с удължаване на живота на вашите прозорци. Когато се използва традиционният алуминиев дистанционер, конденз по ръба на прозореца се образува при температури под -1° , а със SWISSPACER, кондензът започва да се образува едва когато външната температура спадне под – 10°.
На таблицата е направено сравнение между различните видове дистанционери при двоен и троен стъклопакет. Вижда се как със Swisspacer коефициентът на топлопреминаване намалява, а температурата по повърхността на стъклата се увеличава.
Естетичност:
Висококачествените дистанционери SWISSPACER в комбинация с уникалната цветова гама позволяват да проектирате всеки прозорец и всяка фасада изцяло по Ваш вкус. Естетичните предимства се допълват от атрактивния кадифено-матов вид без метални отблясъци.
Грижа за околната среда:
Посредством по-добрата изолация спада консумацията на топлинни източници. SWISSPACER наистина пести енергия и благоприятства околната среда като пести ресурси и намалява емисиите на CO2. Освен това SWISSPACER е 100% годен за рециклиране и възвръщаемостта на разходите за продукта е около 5 години.
Ефективност на разхода:
SWISSPACER е рентабилен. За работа с него не е необходима инвестиция (или е необходима незначителна инвестиция) и клиентът възстановява разхода си за около 5 години, при средна консумация на електроенергия. Периодът на възвръщаемост е дори по-кратък при по-висока консумация.
Стъклопакет 4 сезона
Какво представлява дистанционера?
Стъклопакет „4 сезона” е идеален за прозорците на всяка нова или ремонтирана сграда и е напълно съвместим с всички видове дограма: ПВЦ, дървена алуминиева, смесена.
Неговите предимства са:
През пролетта стъклопакета „4 сезона” намалява капризите на времето. През този период на годината, стъклопакетът позволява повишен комфорт – термоизолацията осигурява иделана температура независимо от капризите на времето.
За Лятото благодарение на функцията „соларен контрол”, стъклопакетът „4 сезона” отразява два пъти повече слънчева енергия в сравнение с един нормален стъклопакет и не се нуждае от допълнителна слънчева защита.
Какво е „топъл край”?
» Осигурява идеална температура комфортът и прохладата са осигурени дори и в най– горещите дни.
» Намалява разходите за климатизация – ограничавайки количеството слънчева енергия проникваща в помещенията намалява нуждата от климатична инсталация.
» През Есента – със стъклопакетът „4 сезона” преминаването към хладният сезон е неусетно. Благодарение на характеристиките на този стъклопакет, ефектът от понижението на температурата е значатиелно намален.
» Намаляване на разходите – позволява намаляването на ранните разходи свързани с отоплението на помещенията.
» За зимата – Стъклопакетът „4 сезона” предлага три пъти по – висока термоизолация в сравнение с обикновените стъклопакети.
» Топлина и удобство – намалява се загубата на топлина и се намалява студената зона в близост до прозорците.
» Значителни икономии – по-ефикасна термоизолация означава намален разход на енергия.
Слънцезащитни стъкла
Какво представляват?
Стъклопакетът възниква, за да реши проблемите с изолацията – а първоначално – за да задържи топлината вътре в помещенията. Той се развива като система, усъвършенства се и в последно време към него се предевяват все по-големи изисквания. През годините, напоследък и с развитието на модерната архитектура и фасадна техника, с остъкляването на огромни площи, заместващи частично или пълно класическите външни стени на сградата, все по-актуален става въпросът за слънцезащитата.
Защо е така? Малко физика. Както е известно, енергийният спектър, излъчван от слънцето, е съставен от три типа лъчение – ултравиолетово (UV), което е невидимо, с дължина на вълната от 280 до 380 nm. То представлява около 3 % от общата енергия на спектъра.
Видимата светлина е с дължина на вълната от 380 до 780 nm и е 54 % от общата слънчева енергия, а късовълновото инфрачервено излъчване (IR) е с дължина на вълната от 780 до 2500 nm и също е невидимо за човешкото око. Инфрачервеното излъчване е 43% от слънчевата енергия . Благородните метали или окиси, използвани за създаването на модифицирания слой, и начина им на подреждане имат изразено селективно действие и те трябва да пропуснат през себеси максимално количество от видимата светлина (с дължина на вълната от 380 до 780 nm), за да осигуряват добра осветеност с дневната светлина вътре в помещението, като същевременно намаляват значително интензитета на лъчението в инфрачервения спектър.
За изясняване слънцезащитния ефект от модифицираните за целта стъкла , може да помогне следното сравнение между прозрачното стъкло, оцветеното в масата (сиво) и модифицирано слънцезащитно стъкло.
Грешки в стъклопакета
Добре известен факт е, че стъклопакетът намалява загубата на топлина, което от своя страна води до снижаване консумацията на енергия и по-малко разходи за климатизация на сградата. Освен това той осигурява прозрачност, тъй като се снижава до минимум вероятността от събиране на конденз и не на последно място предоставя възможност за остъкляване на големи пространства от фасадата на сградата, като увеличава комфорта на обитателите й и същевременно развръзва ръцете на архитектите, давайки им възможност да проектират така мечтаните сгради от стъкло. Правилното му сглобяване, употребата на качествени материали и спазването на определени технологични принципи е от изключително значение, защото “развалили се”, повечето му преимущества стават спорни.
Уплътнение
Уплътнението по периферията е изключително важно за запазването на целостта на стъклотопакета. Освен че задържа стъклата в стъклопакета, то също така го и херметзира, като по този начин предодвратява проникването на влага. Първият признък, че уплътнението е повредено, е кондензът, коийто се образува между отделните стъклени панели. Сигнал за проблем е и замъгляването и замърсяването на стъклата. Много са причините, които могат да доведат до развалянето на уплътнението по периферията. Предпоставки за неговата повреда, могат да бъдат предизвикани още при производството на стъклопакета – недобре измити или изсушени стъкла; при употреба на стъкла с нискоемисийно покритие недоброто почистване на краищата на стъклото; остарели материали за херматизатори и т.н. Това може да стане и при монтирането му към съответната рамка. В този случай причините могат да са много: от директно пробиване или механично разкъсване на херметизатора с рапиден винт при сглобяване на отделните елементи или просто стърчаща глава на недобрезавит дюбелдо неправилно поставяне на подложките при остъкляване.
0 % от стъклопакетите се развалят заради неправилни техники на остъкляване. Дефектът най-често се характеризира от появата на влага във въздушната междина, това е сигурен признак, че уплътнението е развалено. За дълготрайността на стъклопакета е изключително важно профилната система да се проектира така, че водата да се отвежда през водоотводнители канали и тя да не се събира в касата в длния край на стъклопакета. Подложките под стъклопакета трябва да са поставени по такъв начин, че да обшващат и двете стъкла на стъклопакета и да са центрирани в долните му четири края. По принцип разстоянието между стъклопакета и стъклодържателя, в което трябва да влезе уплътнителя, трябва да бъде между 3 и 6 мм, а луфтът между стъклопакета и касата трябва да е не по-малко от 3 мм. Много е важно стъклодържателите и предната част на касата да осигуряват минимум 12 мм захващане на стъклопакета.
Ултравиолетовите лъчи разрушават уплътненията, тъй като на практика всички уплътнения са полимери. За това, за да не се развали стъклопакетът, много важно крайщата му да бъдат защитени от слънцето. Краища, които са изложени на слънчева светлина, трябва да бъдат изцяо покрити със самозалепващи се алуминиеви ленти, предлагани от системните доставчици. Не използвайте мн дебели подложки за стъклопакети, които биха побдигнали стъклопакета и биха изложили дистанционера на пряка слънчева светлина. При използваните за изграждането на структурно остъкление фасади стъклопакети, чиито краища са изложени н апряка слънчева светлина, за вторично уплътнение задължително се зползва структурен силикон, тъй като той има висока устойчивост UV лъчи.
Термичен стрес
Използването на слунцезащитни стъкла – отражателни или особено тези оцветени в масата си, влияе негативно на стъклопакета по два начина. Затъмненото стъкло поглъща по-голямо количество енергия и се загрява по-силно, от там предава топлината и на херметизатора на стъклопакета. Вторият негативен ефект неравномерното температурно разширение, което се получава между двете стъкла в стъклопакета, т.е. ако коефициентът на температурното разширение на стъклото е един и същ външното по-силно нагрято стъкло се разширява повече от колкото вътрешното прозрачно, коеот води до механично напрежение в периферната връзка на стъклопакета. За това е много важно предварително да се уточни типа профилна система, начините на остъкляване и разположението на слънцезащитните съоръжения.
Ефектът на Брюстър
Сър Дейвид Брюстър е по известен като изобретател на калейдоскопът, но той открива и особен дъговиден ефект, който се получава, когато се поставят едно до друго две стъкла с еднаква дебелина. Този дъговиден ефект понякога се наблюдава и при стъклопакетът. Предизвикън е от пречупване на светлината между четирите стъклени панела с еднаква дебелина и еднакви пластове. може да бъде избегнат, ако при производството на стъклопакети се използвът стъкла с различна дебелина, например 6 мм. стъкло 12 мм. въздуна кухина, 5 мм. стъкло.